50:41 Dacă aceste persoane ar face din Cuvântul lui Dumnezeu studiul şi călăuza lor, ar vedea că nici un om "nu trăieşte pentru sine". Ei ar afla din Raportul inspirat că Dumnezeu preţuieşte foarte mult familia omenească. Lucrările creaţiunii Sale, ale fiecărei zile, au fost numite bune; dar omul, făcut după chipul Creatorului Său, a fost declarat ca "foarte bun". Nici o altă creatură pe care a făcut-o Dumnezeu n-a dat naştere la astfel de manifestări ale iubirii Lui. Şi când totul a fost pierdut prin păcat, Dumnezeu a dat pe scumpul Său Fiu să răscumpere neamul omenesc căzut. Voia Lui a fost ca ei să nu piară în păcatele lor, ci să trăiască spre a-şi folosi puterile pentru a binecuvânta lumea şi a onora pe Creatorul lor. Pretinşii creştini, care nu trăiesc spre folosul altora, urmează mai degrabă propria lor voinţă perversă decât voinţa lui Dumnezeu,