Electronic Books / Adventist / Hungarian / Ellen White / Web / Boldog Otthon

Boldog Otthon, 46


46:1 44. A csecsemők gondozása

46:2 A szoptatós anya helyes magatartása. - A csecsemők számára a legjobb táplálék az, amiről a természet gondoskodik. Ezt a táplálékot ne vonjuk el tőlük nyomós ok nélkül! Szívtelenül cselekszik az az anya, aki kényelemből vagy a társas szórakozás kedvéért igyekszik megszabadulni attól a kedves kötelességétől, hogy maga szoptassa gyermekét.

46:3 Az az időszak, amikor a csecsemő az édesanyjától kapja táplálékát, sorsdöntő. Sok édesanyának megengedték - csecsemője szoptatásának idején - a túlzott munkát és hogy főzés közben felhevítse vérét; a csecsemő komoly befolyás alá került nemcsak az anya kebléről felhevített táplálékkal, hanem a vére is meg lett mérgezve az anya egészségtelen táplálékával, ami egész szervezetét felizgatta, s ezzel a csecsemő táplálékát befolyásolta. Az anya lelkiállapota is hatással van a csecsemőre. Ha boldogtalan, könnyen izgatott és szabadjára engedi indulatait, akkor az anya tápláléka - amit a csecsemő kap - izgató hatású lesz, ami a csecsemőnél gyakran bélgörcsöt, görcsös vonaglást és néhány esetben görcsös rohamot idéz elő.

46:4 A gyermek jellemét is többé-kevésbé befolyásolja az anyától kapott táplálék. Akkor mily fontos, hogy a csecsemőjét tápláló anya megőrizze boldog érzelmi állapotát és tökéletesen uralja kedélyét. Ha így cselekszik, akkor a csecsemő tápláléka nem károsodik és az a szelíd, önmagát uraló életmód, amit az anya folytat csecsemőjének gondozása közben, nagyon sokat tesz a csecsemő érzelmének kialakításában. Amikor a csecsemő ideges és könnyen ingerlékeny, akkor az anya csendes, nyugodt magatartása nyugtató és javító hatású lesz és a csecsemő egészsége megjavulhat.

46:5 Minél nyugodtabb és egyszerűbb a gyermek élete, annál előnyösebben fejlődik mind testileg, mind szellemileg. Az anya törekedjen mindig higgadtságra és önuralomra.

46:6 A táplálék nem helyettesíti a figyelmességet. - A csecsemőkkel nagyon visszaéltek a helytelen bánásmód miatt. Amikor ingerlékeny volt, akkor általában bőséges táplálékot adtak neki, hogy megnyugtassák, holott legtöbb esetben az ingerlékenység oka az volt, hogy túl sok - az anya rossz szokása miatt ártalmas - ételt kapott. A sok étel csak rosszabbította a helyzetet, mert a gyomor már túlterhelt volt.

46:7 A gyermekeket általában már a bölcsőtől fogva étvágyuk kielégítésére nevelik, úgy tanítják őket: azért élnek, hogy egyenek. Az édesanya sokat tehet, ha gyermekkorukban formálja jellemüket. Megtaníthatja őket az étvágy feletti uralomra vagy annak kielégítésére és falánkságra. Az anya gyakran eltervezi egy bizonyos mennyiségű munka elvégezését a nap folyamán. De amikor a gyermekek megzavarják, ahelyett, hogy időt szakítana rájuk és megnyugtatná kicsiny bánatukat és felvidítaná őket, valamit enni ad nekik, hogy csendben tartsa őket, ami rövid ideig megfelel a célnak, de végül rosszabbítja a dolgot. A gyermekek gyomrát megtömik, amikor egyáltalán nincs rá szükség. Mindaz, ami kellene, az az anyának kis ideje és figyelme. Ő azonban idejét túl drágának véli, hogy azt gyermekeinek felvidítására szánja. Talán házának ízléses módon való elrendezése, a látogatók dicséretének elnyerése, vagy az ételek divatos módon való elkészítése több figyelmet vált ki belőle, mint gyermekeinek boldogsága és egészsége.

46:8 Az étel legyen egészséges, kívánatos, de egyszerű! - Az étel oly egyszerű legyen, hogy elkészítése ne kösse le az édesanya minden idejét. Az igaz, gondot kell fordítanunk arra, hogy asztalunkat ellássuk egészséges, tápláló étellel, ami étvágygerjesztő módon lett elkészítve. De ne gondoljátok, hogy amit hanyagul összedobáltok és ételként szolgáltok fel, az megfelelő étel a gyermekeknek. Kevesebb időt kell szánni az egészségtelen fogások készítésére, amivel kedvezünk a megromlott ízlésnek, és több időt kell fordítanunk gyermekeink nevelésére és tanítására.

46:9 A babakelengye elkészítése. - A csecsemő kelengyéjének elkészítésekor a célszerűséget, a kényelmet és az egészséget helyezzük a divat és a gyönyörködtetés igénye elé. Az anya ne töltse idejét azzal, hogy hímzéssel, vagy kézimunkával szépítse a kis ruhákat, hogy szükségtelen munkával terhelje magát saját és gyermeke egészségének rovására. Ne hajoljon varrása fölé, amely komolyan megerőlteti szemét és idegeit, amikor nyugalomra és jóleső mozgásra lenne szüksége. Fel kell ismernie kötelezettségét, hogy ápolja erejét és megfeleljen a reá szabott munkának.

46:10 A tisztaság, a meleg és a friss levegő biztosítása. - A csecsemők igénylik a meleget, de gyakran komoly hibát követnek el, amikor túlfűtött szobában a friss levegőtől megfosztva tartják őket...

46:11 A csecsemőt távol kell tartani minden olyan hatástól, amely gyengíthetné vagy mérgezhetné szervezetét. A legaprólékosabb gondot kell fordítani arra, hogy körülötte minden kellemes és tiszta legyen. Amellett, hogy védeni kell a kicsinyeket a hirtelen vagy túl nagy hőmérséklet-változástól, gondot kell fordítani arra is, hogy alvás közben vagy ébren, nappal és éjjel tiszta, éltető levegőt szívjanak be.

46:12 A csecsemő gondozása betegség idején. - A gyermekek betegségei sok esetben hibás szokásokra vezethetők vissza. Rendszertelen étkezés, hiányos öltözék hűvös estéken; az egészséges vérkeringést biztosító élénk mozgás, vagy a vért frissítő elegendő levegő hiánya lehet a baj oka. A szülők kutassák a betegség okát, és amilyen hamar csak lehet, változtassanak a helytelen körülményeken!

46:13 Minden szülőnek meg van a lehetősége arra, hogy sokat tanuljon a betegség megelőzéséről, sőt a kezeléséről is. Különösképpen az anyának kell tudnia, mit tegyen családjában a betegség mindennapos eseteiben. Tudnia kell, hogyan lássa el beteg gyermekét. Szeretete és hozzáértése teszi alkalmassá szolgálata végzésére, amit az idegen kéz képtelen oly jól elvégezni.